Horní Počernice, městská část v Praze 20
Klientelismus na Místním úřadě v Horních Počernicích
Martina Cowarts, BBC UK Ltd


Mistni urad Horni Pocernice - Wikipedia

V únoru 2021 jsem se dozvěděla o podivných okolnostech týkající se stavby místního podnikatele, stavitele pana Oldřicha Sedlmajera z Horních Počernic. Pan stavitel Sedlmajer si podal na Místní úřad žádost o povolení stavby jeho již druhého domu. Ten má stát v Prachovské ulici č. 16. Pan stavitel tam dříve koupil starý rodinný domek, který nechal chátrat a používal jej jako ubytovnu pro jeho východoevropské dělníky. Má o tom reklamu na googler.map. Před koncem roku 2020 obeslal stavební úřad v Horních Počernicích sousedy zmíněné nemovitosti. Měli mít možnost nahlédnout do projektu pana stavitele Sedlmajera. Jak jsem se v únoru 2021 dozvěděla, ta možnost byla velmi omezená. Velká část dokumentace byla pracovnicí úřadu odmítnuta k ukázání. Na dotaz našeho spolupracovníka, zda lze získat digitální verzi dokumentace, aby nemusel rozsáhlý projekt v době pandemie studovat hodiny na úřadě, mu pracovnice úřadu odpověděla, že "digitální verzi nemají, protože to stavební zákon nevyžaduje". Náš spolupracovník si tedy přinesl stativ, fotoaparát a tu část dokumentace, kterou mu pracovnice stavebního úřadu ukázala, si fotil u okna na schodišti. Přitom se však nakazil virem Covid-19.

Tento přístup stavebního úřadu mi připadal velmi zajímavý. Protože jsme v té době připravovali investigativní seriál o korupci a klientelismu v České republice, rozhodli jsme se tuto podivnou záležitost prozkoumat více. Česká republika je totiž zvláštní stát, spolu s Řeckem patří mezi dvě nejzkorumpovanější země EU. Říká se, že každý český ouřada bere... Najali jsme tedy dalšího místního agenta. Tomu se podařilo to, co jsme tušili. Prostě a jednoduše od úředníka Místního úřadu Horních Počernic odkoupil flash disk s digitální verzí dokumentace projektu pana stavitele Sedlmajera. Tím se potvrdilo, že úřednice stavebního úřadu lhala, když tvrdila, že stavební úřad digitální verzi dokumentace nemá. A záměrně v době pandemie vystavila našeho spolupracovníka nákaze virem Covid-19.
Při předávání flash disku s digitální dokumentací náš agent vše natočil skrytou kamerou a nahrál hovor. Celé video bude součástí TV pořadu o korupci a klientelismu v České republice. Nyní můžu uvést pouze část rozhovoru, který proběhl při předávání:
Zaměstnanec Místního úřadu předal flash paměť, agent ji zběžně prohlédl na notebooku a vyplatil zaměstnanci Místního úřadu slíbenou hotovost. Zaměstnanec přitom spontáně řekl:

"Máme malé platy, tak si takhle všichni přivyděláváme."
Na otázku našeho agenta, zda se dům bude opravdu stavět, zaměstnanec odpověděl:
"Z mého pohledu je to hrozný, ale všichni jsme něco dostali a tak jsme to odkývli."
Pak dodal: "víte, tak to tu chodí všude, to znáte, ne? Každej se zapojí."

V následujících odkazech si můžete stahnout námi zakoupenou digitální dokumentaci v PDF formátu. Můžete se podívat, co vaši radní, které jste si zvolili, za bakšiš odsouhlasili. Pokud vím z Prahy, tak proti téhle stavbě se v širokém okolí zvedl velký odpor.

Máte nějaké vlastní zkušenosti s korupcí na Místním úřadě v Horních Počernicích? Napište nám.

Připravujeme pro vás ještě druhou část, týkající se původu finančních prostředků a způsobu financování nemovitostí...