Horní Počernice, městská část v Praze 20
Víte co jíte?





Až půjdete do vašeho oblíbeného supermarketu nakupovat potraviny, vezměte si s sebou lupu. Přečtěte si nálepky na potravinách. Zjistíte, že je na nich uvedeno (povinně dle nařízení z EU), co vše, jaké složky potraviny obsahují. Tak třeba různé italské omáčky a kečupy obsahují rajčata, olivy, koření, zeleninu... nebo masové konzervy udávají kolik je vepřového, hovězího...
Jenže to má háček. Tyhle údaje o tom kolik procent je toho a onoho už neříkají odkud ty ingredience a části pocházejí. Možná vás překvapí, ale většinou ty části pocházejí z Číny. Německé masové konzervy vyráběné pro východní Evropu používají vepřové dovážené v sudech z Číny. Kontroly v Hamburgu se provádějí pouze vizuelně u jednoho či dvou sudů stojících na kraji kontejneru. Sud se otevře, pracovnice Úřadu pro kontrolu dovážených potravin na to mrkne, zda má maso správnou barvu. Tím to končí. To je fakt, to není vtip. Vím to přímo od člověka, který tam pracuje. Dál se nic nekontroluje. Nikdo neměří obsah olova, kadmia a těžkých kovů, ani úroveň dalších chemikálií v mase.

zamořené prostředí čínského zemědělského venkova


čínské zemědělství intenzivně používá pesticidy

Stejné to je se rajčaty a zeleninou dovážených z Číny. Italští výrobci mají fabriky přímo v Číně. Tam nakupují rajčata a zeleninu, tam z nich udělají kečupy a omáčky, nalepí na lahve a konzervy nálepky tak, jako by byly vyrobeny v Itálii. Konzervy a lahve jdou přímo do Evropy. Přitom Čína je známá, že má otrávené řeky těžkými kovy, zemědělci používají v Evropě zakázané pesticidy. Mimochodem, španělští pěstitelé jahod stále používají DDT. Mají prý vyjímku, ale naštěstí jim na jihu Španělska dochází voda, takže to DDT je jim na nic. Vzpomenul jsem si na tohle, když jsem včera slyšel, že Srí Lance došla trpělivost a zakázala místním zemědělcům používat pesticidy a hnojiva z Číny.