Horní Počernice, městská část v Praze 20

Pěstování hrušní a jabloní.
Hruška byla ve středověku povážována za královské ovoce. Hrušky jsou zdravé. Až do roku 1990 se hrušním v Horních Počernicích dařilo a byly hojně rozšířené. Zvrat nastal po roce 1990. V Horních Počernicích, vlastně v celé ČR, se objevili "rychlozbohatlíci", lidé kteří rychle zbohatli, většinou neplacením daní a jinými podvody na privatizaci v 90-tých letech minulého století. Tito rychlozbohatlíci si postavili vily, které obehnali betonovými zdmi a kolem dokola vysázeli tůje a jalovce, aby nebylo vidět, co si nakradli. Tůje však jsou hostitelem tzv. "rzi hrušňové". Tím začal zánik pěstování hrušní a jabloní v ČR. Ačkoliv by ČR mohla být vývozcem jablek a hrušek, místo toho jablka a hrušky dováží. Obvykle ze Španělska, Řecka, Itálie, Polska. Dovezené hrušky a jablka jsou bohatě ošetřené pesticidy.

moje kvetoucí hrušeň v dubnu 2021. Hrušeň byla zasazená v roce 2018.

moje hrušeň v červnu 2021. Listy jsou napadeny rzí hrušňovou. Hrušeň si udržela jednu jedinou malou hruštičku. Rez hrušňová se ke mě šíří od mých sousedů, kteří mají jejich zahrady bohatě osázené jalovci a tůjemi. Podal jsem stížnost na Odbor životního prostředí Místního úřadu v Horních Počernicích. Odpověď OŽP MÚ: "nebylo zjištěno, že by se na tůjích a jalovcích sousedů nacházela rez hrušňová..."

Tůje a jalovce vysoké 4 metry vysázené v roce 1990 na zahradě mého sousedsa, lemující betonovou zeď okolo celé zahrady. Betonová zeď byla postavena místo plotu a mimochodem bez stavebního povolení. Můj soused tehdá kšeftoval s alkoholem a nechtěl, aby na něj bylo vidět, když bedny s alkoholem navážel a odvážel. Jeho zahrada byla tenkrát skladiště beden, plných alkoholu. Podle úředníků místního úřadu je vše v naprostém pořádku...

další pohled do zahrady mého souseda. Soused kšeftováním s alkoholem zbohatl, odstěhoval se. Tůje a jalovce zasazené v roce 1990 v blízkosti hranice k mé zahradě mezitím vyrostly. Nyní dosahují výšky asi 15 metrů. Jsou vzdáleny od jabloně asi 5 metrů a od hrušně asi 12 metrů.