Horní Počernice, městská část v Praze 20

Památné stromy
Památné stromy jsou takové, které leccos pamatují. Na mé zahradě jeden takový stojí. Tedy zatím stojí... ačkoliv je zdravý a má se k světu, můj soused, pan Sedlmajer, stavitel betonových zdí, panelových ohrad a plotů, má v plánu mu bagrem a buldozerem nechat zlikvidovat kořeny, aby zahynul. Prý z něj padá listí.

Můj památný strom, Ořešák královský (Juglans regia), zasadila moje babička v listopadu roku 1930, když přišla do Svépravic, do dnešní Prachovské ulice (tehdá ulice Pod Skalou) jako první osadník. Koupila zde parcelu, zasadila strom a postavila dům. Strom, ořešák od té doby roste a má se k světu. Každý rok má 70-90 kg výborných ořechů. Jeho koruna dosahuje výšky asi 20 metrů a v létě poskytuje stín a útočiště ptákům. Obvod jeho kmene má 280 cm (měří se ve výšce 130 cm nad zemí). Ořešák královský je užitečný strom. Přečtěte si o léčivých účincích jeho listí a plodů.

V době, kdy babička strom zasadila a ještě mnoho roků později, v širokém okolí žádné stromy nebyly. Těch několik stromů, které tehdá byly, již dnes neexistují. Všude se rozprostíraly jen louky a pole. Březový háječek v Prachovské ulici byl vysázen až mnohem později. Stejně tak kopec známý jako "baroňák" byl v té době zcela holý. Ani Svépravická škola ještě nestála. Domnívám se, že můj ořešák s věkem 91 let bude dnes zřejmě nejstarší strom ve Svépravicích.

fotografie mého ořešáku pořízená v květnu roku 2019 snímkovacím vozidlem GoogleMap. Patrně nejstarší strom ve Svépravicích

fotografie téhož domu z roku 1932, pořízená z dnešního březového háječku, tehdy ještě holého kopce v dnešní Prachovské ulici. Dům má v současnosti číslo 14. Můžete si udělat výlet a z háječku se podívat, jak se za 90 let vše změnilo. Avšak strom, ořešák, vysazený za domem na podzim roku 1930 stále stojí. Určitě jej nepřehlédnete.

moje babička Marie, která strom v roce 1930 vysadila.